Dünya Ağız ve Diş Sağlığı Günü

Türk Dişhekimleri Birliği açıklamasında, "toplumun diş ve diş eti hastalıklarının tedavisi için, kamunun serbest dişhekimlerinden hizmet almasından başka akılcı bir yol olmadığı" savunuldu.

Türk Dişhekimleri Birliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Dünya Dişhekimleri Birliği'nin (FDI), bu yıl ilk defa 12 Eylülde Dünya Ağız ve Diş Sağlığı Günü kutladığı belirtildi.   Bunun, ülkede bilimsel dişhekimliğinin 100'üncü yılına denk gelmesi nedeniyle anlamlı olduğu ifade edilen açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü'nün tespitlerine göre, diş ve diş eti rahatsızlıklarının, yaygınlığı ve tekrarlama oranları nedeni ile en büyük sağlık sorunlarından birisi olduğu belirtildi.   Açıklamada, önlenebilir olmasına rağmen, ülkede koruyucu sağlık hizmetlerinin uygulanmaması ve bunun sonucunda ortaya çıkan tedavi taleplerinin karşılanamaması nedeni ile diş ve diş eti hastalıklarının oldukça yaygın olduğu kaydedilerek, "Türkiye'de toplumun diş ve diş eti hastalıklarının tedavi ihtiyacını tüm dişhekimleri ancak 34 yılda çözebilecektir" ifadesine yer verildi.   Türk Dişhekimleri Birliği'nin, Sağlık Bakanlığı'nın bu yıl ilköğretim öğrencilerine yönelik okullarda başlatacağı "Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Programı" nı önemsediği ve desteklediği bildirilen açıklamada, "Ancak kamunun halkın diş ve diş hastalıkları ile ilgili ne ihtiyacını ne de talebini bütünüyle karşılama olanağı vardır. Bu nedenle her biri alın teri  ülke kaynakları ile kurulan serbest muayenehanelerden de hizmet alınması gerekmektedir. 
Toplumun diş ve diş eti hastalıklarının tedavisi için kamunun serbest dişhekimlerinden hizmet almasından başka akılcı bir yol yoktur. Bu nedenle muayenehanelerden hizmet alınmasının hükümet tarafından bir an önce yaşama geçirilmesini bekliyoruz" dedi.   Bununla ilgili somut teklifin birlik tarafından önümüzdeki günlerde bakanlığa sunulacağı da belirtildi.
      

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !